Nowość 2020_Tulipan

Reedycja fotelu Tupilan, projekt Teresa Kruszewska

Fotel TULIPAN powstał jako jeden z elementów zestawu mebli wypoczynkowych zaprojektowanego przez Teresę Kruszewską  w 1973  roku  na konkurs  ogłoszony  przez Zjednoczenie   Przemysłu   Meblarskiego  oraz   Związek  Artystów Plastyków  w  Poznaniu.

Na pokonkursowej wystawie MEBLE ‘73 projekt otrzymał Najwyższą Nagrodę Specjalną za realizację prototypów w Fabryce Mebli Giętych (obecnie FAMEG) w Radomsku.

 

Kielichowata, organiczna forma fotela była efektem prac Teresy Kruszewskiej nad plastycznymi możliwościami sklejki, które zapoczątkowała już w latach 50. Ale niech nas nie zwiedzie ta malarska i bardzo wizualna forma fotela. W swoich projektach Teresa Kruszewska zawsze koncentrowała się na człowieku, na relacji jaką mebel tworzy z odbiorcą-użytkownikiem.

Nigdy nie dawała się ponieść wizualnej fantazji, a użytkową wartość i ergonomię zawsze stawiała na pierwszym miejscu.

To niezwykłe wyczucie formy, świadome myślenie o estetyce i właściwej konstrukcji jednocześnie, charakterystyczne dla projektantki, to wpływ słynnych polskich projektantów związanych ze Spółdzielnią Artystów „Ład” oraz Alvara Alto.

„Rozwiązania, które widziałam u Finów, mnie zachwyciły: prostota, naturalność, celność rozwiązań, funkcjonalność, a wszystko to w trosce o dziecko, dorosłego, starca.”  – Teresa Kruszewska, wywiad dla magazynu Wysokie Obcasy (26.02.2012)

 

Teresa Kruszewska (1927-2014) polska architektka wnętrz, projektantka mebli, wykładowca akademicki, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jedna z czołowych przedstawicielek polskiego wzornictwa użytkowego po II wojnie światowej.  Meble przez nią projektowane, w tym fotel TULIPAN, znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także w VITRA Design Museum w Weil  am Rhein  w Niemczech. Przez wiele lat projektantka była związana z Fabryką Mebli Giętych w Radomsku, gdzie powstało wiele prototypów mebli przez nią zaprojektowanych.