O nas – proces

„Od drzewa do krzesła”

Drzewo jak żaden inny produkt przyrody, był i jest związany z człowiekiem od tysiącleci do czasów dzisiejszych.

Buk zwyczajny (Fagus sylvatica ) – jest to gatunek drzewa liściastego, który występuje licznie na terenie Europy i Polski. Buk rośnie powoli, osiągając maksymalnie wysokość nawet czterdziestu metrów, przy średnicy pnia dochodzącej do półtora metra. Drewno bukowe charakteryzuje się dużą twardością, wytrzymałością i trwałością, jest podatne na sklejanie, szlifowanie, barwienie, lakierowanie i jako nieliczne jest plastyczne, dlatego idealnie nadaje się do gięcia. Te wszystkie zalety zadecydowały że, aż 90 % naszej produkcji jest właśnie z drewna bukowego. Innymi gatunkami jakie wykorzystujemy do produkcji mebli to: dąb, akacja, jesion, modrzew, orzech.

Rozkrój

Drewno to materiał naturalny i odnawialny. Do produkcji kupujemy tylko drewno, które pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Po każdym zrębie leśnicy odnawiają powierzchnię nowym młodym drzewostanem. Jako nieliczni posiadamy własny zautomatyzowany tartak w którym sami dokonujemy przerobu drewna okrągłego na tarcicę w procesie technologicznym przecierania. Drewno, które przerabiamy wykorzystujemy w 100%, a odpady powstałe wykorzystujemy do produkcji ekologicznego brykietu. Dzięki temu od samego początku jesteśmy przy drewnie, dbając aby na każdym etapie produkcyjnym ten niepowtarzalny materiał był ekonomicznie wykorzystany i meble, które z niego powstaną mogły służyć pokoleniom.

Produkcja sklejki

Do produkcji naszych mebli wykorzystujemy również elementy ze sklejki gięto-klejonej. Proces zaczyna się od uplastycznienia drewna-kłód do którego wykorzystujemy doły parzelniane. Na specjalnych maszynach-łuszczarkach obwodowych otrzymujemy łuszczkę, która następnie jest suszona. Aby wyprodukować wypraskę sklejkową należy nanieść na łuszczki klej, odpowiednio je złożyć w pakiet (ilość łuszczek uzależniona od grubości wypraski) i umieścić w odpowiednich prasach które nadają zamierzony kształt. To tutaj również powstają wytłaczane efektowne motywy na siedzeniach-reliefy.

Suszenie

Suszenie podlega na przemieszczeniu wilgoci zawartej w drewnie z jego warstw wewnętrznych do zewnętrznych. Trwa do uzyskania wilgotności na poziomie 8-10%. W naszym zakładzie ten proces starannie jest monitorowany i przeprowadzany na dwa sposoby:
W sposób naturalny – drewno ułożone w sztaple suszone jest na powietrzu przez ponad rok czasu
W sposób sztuczny – drewno suszymy w specjalnych komorach ciśnieniowo-próżniowych suszone jest od tygodnia do 1 miesiąca.

Parowanie

Drewno bukowe parowane w specjalnych parownikach pod zwiększonym ciśnieniem, w temperaturze ponad 100°C, dzięki temu staje się plastyczne i można później nadać mu niezwykły kształt. Proces parowania uzależniony jest od średnicy drewna i wynosi często ponad 1 godzinę.

Gięcie

Proces gięcia opiera się na ręcznym gięciu elementów i wymaga to od pracownika bardzo dużych umiejętności, wiedzy i siły. Wiedza w naszej firmie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Nauka nowego pracownika właściwego gięcia drewna zajmuje ponad pól roku. Proces gięcia zaczyna się od nałożenia na uplastyczniony element stalowej taśmy a następnie doświadczony pracownik zawija go na aluminiową formę i przytwierdza specjalnymi klinami i śrubami. Zagięte elementy, wraz z formami poddawane są procesowi suszenia, podczas którego utrwalany jest ich kształt.

Obróbka

Drewno na tym odcinku jest poddawane operacją: obrzynania, strugania, toczenia, frezowania, wiercenia w zależności od zakładanego kształtu a następnie poddawane jest starannej obróbce szlifowania.

Wyplatanie

Modele klasyczne, gięte posiadają również opcje wyplatania. Wyplot może być zarówno na siedzeniu jak i na oparciu. Ta ręcznie, misterna praca wymaga dużego doświadczenia i umiejętności od pracownika. Materiałem służącym do wyplatania jest trzcina rattanowa. Aby wypleść bujak (Bj-9816) trzciną, wyplatarka potrzebuje na to 10 godzin precyzyjnej, wytrwałej pracy. Meble wykończone tą techniką są niezwykle lekkie i wygodne.

Montaż

Wyszlifowane elementy trafiają na specjalnie, indywidualne do określonego krzesła stanowisko montażowe. Wszystkie elementy są ze sobą komplementowane i łączone za pomocą kleju i specjalnych śrub. Jesteśmy producentami słynnych giętych krzeseł miedzy innymi krzesła A-14 (nazywanego krzesłem-bistro), które składa się tylko z 6 elementów.

Bejcowanie

Zmontowane krzesło zanurzane jest w kadziach w których znajduje się barwnik. Wyjęty mebel umieszcza się na osuszaczach, które pozwalają usunąć nadmiaru barwika i wyschnąć krzesłu przed kolejnym etapem technologicznym. Dzięki tej metodzie bejc wnika w powierzchnię drewna, a to gwarantuje , że podczas użytkowania naszych krzeseł kolor zawsze pozostanie na produkcie. Bardzo modnym, efektownym i niedawno wprowadzonym przez nas wybarwieniem drewna jest „olej postarzany”. Dzięki zastosowaniu tej techniki otrzymujemy ciekawy efekt stylowego, starego mebla.

Lakierowanie

Lakierowanie drewna to proces pokrywania jego powierzchni, specjalnymi do tego przeznaczonymi lakierami. Lakier wnika głęboko w strukturę drewna, przez co chroni mebel przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, grzybami oraz poprawia wizualne produkt (podkreśla naturalny rysunek, barwę). Proces Lakierowanie odbywa się ręcznie lub za pomocą robotów lakierniczych i polega na nałożeniu 2 warstw lakieru.

Tapicerowanie

Cześć produkowanych krzeseł posiada tapicerkę, oferowane w szerokiej palecie kolorystycznej tkanin i skór naturalnych. Tapicerka szyta jest na szwalni a następnie mocowana na tapicerni za pomocą pistoletów pneumatycznych. Opcjami dodatkowymi, które upiększają mebel są pinezki, lamówki. Na życzenie klienta wykonujemy również niestandardowe tapicerki na różnych podzespołach i w wielorakiej kolorystyce.